Başbakan Yıldırım İlk Kaynağı Yaptı, Murat Reis Denizaltısının Üretimi Başladı

Gölcük Yeni Tip Denizaltı Projesi 3. Gemi Murat Reis'in İlk Kaynak Töreni'nde konuşan Başbakan Yıldırım, "15 yılda uyguladığımız teşvik politikası ile ticaret filomuz dünyada 19. sıradan 14. sıraya yükseldi" dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Kocaeli'de Muratreis Denizaltısı Kaynak Töreni'nde konuştu. Yıldırım, "Bazıları, Ege'de, Akdeniz'de bir takım kompolar peşindeler. Şartlar ne olursa olsun Türkiye, Deniz Kuvvetleri olarak her hal ve şartta ülkesine yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek güce sahiptir. Hiç kimse yanlış hesap yapmasın. " diye konuştu.

Başbakan Yıdırım'ın konuşmalarından satır başları şöyle;

YENİ NESİL DENİZALTI: MURAT REİS

Murat Reis yeni nesil denizaltı. Bu denizaltı tamamlandığında, 6 denizaltıdan oluşan bir paket, uzun yıllar deniz kuvvetlerimize hizmet edecek. Yeni denizaltı projesi tabii bir Alman- Türk ortaklığıyla devam ediyor. Bu projeyle Gölcük Tersanesi Komutanlığı alt yapısı iyileştiriliyor. Tersanenin, denizaltı yapımında uzmanlaşması sağlanıyor. Bilindiği gibi mevcut denizaltılarımız, havadan bağımsız ses sistemine sahip olmadıkları için uzun süre denizaltında kalamıyor. Yeni nesil denizaltı ihtiyacı doğmuştur.

"TÜRKİYE DENİZCİLİKTE MARKA OLDU"

Türkiye özellikle son yıllarda her alanda yetkinliğini artırmaya devam ediyor. Savunmada olduğu kadar denizcilikte de Türkiye önemli bir mesafe aldı. Mega yat imalatında Türkiye bir marka oldu. Tuzla tersanesinin yanında, Yalova Altınova bölgesindeki tersanelerde tamir başta olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine gemi inşaatı yapıyoruz. Tersane kapasitemizi 37'den 78'e, inşaat kapasitemizi 500 bin tondan 4,5 milyon tona yükseltmiş bulunuyoruz. Denizcilikte son 15 yılda uyguladığımız teşvik politikalarıyla ticaret filomuz Türk sahipli ve Türk bayraklı olmak üzere 19. sırada 14. sıraya yükselmiştir. Türkiye'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize gösterdiği 100. yıl hedefine, 2023 hedeflerine adım adım, kararlı bir şekilde yürüyoruz. Denizcilikte bu hedefleri daha erken yakalayacağımız aşikardır.

"DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU SALACAK"

Bugün ilk kaynağını yapacağımız Murat Reis denizaltımız dosta güven, düşmana da endişe salacak. Bu projenin ülkemize, deniz kuvvetlerimize kazandırılmasında emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Savunma Bakanlarımıza, deniz kuvvetleri komutanları olmak üzere ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Şöyle bir baktım denizaltıların inşa süresi çok uzun. 10 yılı buluyor. Bu çok uzun bir süre. Türkiye gemi inşaatında çok mesafe aldı. Bu 10 yıl sürenin yüzde 60'tan fazlası ekipman. Gerisi çelik teknesi vs. Bu tedarik takviminin gözden geçirilerek bu sürenin kısaltılması gerekiyor. Bu konuda istirham ediyorum. Ülkemizin karşı karşıya olduğu riskleri göz önünde bulundurarak bu denizaltıların bir an önce deniz kuvvetlerine kazandırılması zaruri. Bazıları fırsatı ganimet bilerek Ege'de, Akdeniz'de bir takım tezgahlar içindeler. Şartlar ne olursa olsun Türkiye deniz kuvvetleri olarak her hal ve şartta ülkesine yönelik her türlü tehditi bertaraf edecek güçtedir.

BENZER İÇERİKLER