Suudi Arabistan'daki Gelişmelerden Sonra Petrol Fiyatı Rekor Kırdı

ABD'de petrol sondaj kulesi sayısındaki azalmaya Suudi Arabistan'daki taht savaşları da eklenince, petrolün varil fiyatı iki yılın rekorunu kırdı.

Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ilk işlem gününde Suudi Arabistan'da yaşanan gelişmelerin ardından 62,38 dolardan işlem gördü. Cuma günü 60,85 dolardan güne başlayan ve en yüksek 62,20 doları gören Brent petrolün varil fiyatı dün sabah 62,12 dolardan açıldı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili de 55.82 dolardan alıcı buldu. Böylece petrol fiyatları Temmuz 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Brent tipi petrolün varil fiyatı son altı ayda yüzde 40 yükselirken bu çıkış son bir ayda yüzde 12 olarak gerçekleşti.

BRENT PETROL FİYATI 1 AYDA YÜZDE 12 ARTTI

Uzmanlar, petrol fiyatlarındaki artışta, Suudi Arabistan'da yolsuzluk iddialarıyla bazı bakan ve prenslerin gözaltına alınması, başkent Riyad'a düzenlenen balistik füze saldırısı ve ABD'de petrol sondaj kulesi sayısındaki ani düşüşün etkili olduğunu kaydetti.

Diğer yandan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Falih, global petrol stoklarını aşağı çekmek için daha fazla çalışmak gerektiğini söyledi. Analistler Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Salman'ın iktidarını güçlendiren tutuklamalar sonrasında ülkenin petrol politikasında değişiklik beklemiyorlar.

SUUDİ ARAMCO BORSAYA AÇILACAK

Bin Salman'ın daha önce açıkladığı ekonomik reformlar arasında devlet petrol şirketi Saudi Aramco'nun gelecek yıl borsaya açılması da bulunuyor. Yüksek petrol fiyatlarının halka arz öncesinde Aramco'nun çekiciliğini artıracağı düşünülüyor.

BENZER İÇERİKLER