Tokluk Hissi Veren Nişasta İle Obeziteye Son

Son yıllarda artan obezite hastalıklarına karşı önlem almak adına çeşitli yöntemlerin geliştirildiği ifade edildi.

Türkiye'de giderek artan obezite ve diyabetin önüne geçmek için 'dirençli nişasta' geliştirildi.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsü tokluk hissi vererek yeme isteğini kontrol eden "dirençli nişasta" geliştirdi.

Dirençli Nişasta

Konuyla ilgili açıklama yapan TÜBİTAK MAM, kurumun Türkiye'de son yıllarda giderek yaygınlaşan obezite ve diyabet hastalıklarıyla mücadele kapsamında dirençli nişasta geliştirdiği aktarıldı. Açıklamada, geliştirilen söz konusu ürünün ince bağırsakta sindirilemeyip, kalın bağırsakta fermente olabildiği vurgulandı.

Bağırsak Sağlığına Olumlu Etki

TÜBİTAK MAM açıklamasında; "Ürün, sağlık etkileri bakımından diyet liflere benzemektedir. Prebiyotik olmasının yanı sıra bütirat ve diğer kısa zincirli yağ asitlerinin üretilmesini sağlamasına bağlı olarak bağırsak sağlığını olumlu yönde etkilemektedir" ifadelerine yer verdi.

Yapılan açıklamada, geliştirilen ürünün enerjisinin normal nişastaya göre yüzde 50 daha düşük olduğu aktarıldı. Dirençli nişasta ile hazırlanan ürünlerin tokluk hissi vererek yeme isteğini kontrol ettiği ve kan şekerinin dengede tutulmasına da yardımcı olduğu belirtildi.

‘Her İki Diyabet Hastasından Biri Hastalığının Farkında Değil’

TÜBİTAK MAM; "Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre, her iki diyabet hastası yetişkinden biri henüz hastalığının farkında değildir. Bunlara bağlı olarak, dirençli nişasta ürünlerinin sadece diyabet hastaları ve diyet yapan kişiler tarafından değil, tüm tüketiciler tarafından tüketilmesi önerilmektedir" açıklamasında bulundu.

Kamu Personeli

BENZER İÇERİKLER