Gaziantep Üniversitesinde Kanser Araştırmaları Kongresi

Orta Doğu Kanser Araştırmaları Grubu'nun 'Cancer Research from Basic Science to Clinic'  adlı 7'nci toplantısı, Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryumu’nda düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, konuşmasında hekim olduğunu aynı zamanda tarih okuduğunu belirterek, “Koruyucu hekimliği çok iyi bilen insanlardanız. Çünkü ben bir rehabilitasyoncuyum, son noktada rehabilite etmekteyiz. Biz toplumsal rehabilitasyonu da önemsiyoruz. Kanserleri tedavi etmekten ziyade öncelemek ve koruma tedbirleri almak gerekmektedir. Ama şunu biliyoruz ki tıbbi kanserlerin yanında bir de toplumsal kanserler vardır. Şu anda coğrafyamız bu toplumsal kanseri yaşıyor. Eğer birlik ve beraberlik içerisinde hareket edemezsek bu kanser bütün coğrafyamızı saracak ve ondan sonra artık yapacak hiçbir şey kalmayacak. Özellikle son dönemde coğrafyamızda yaşananları bilim insanı olarak biz de düşünmek zorundayız” diye konuştu.

“Bilim insanı objektiftir, tarafsızdır diyoruz ama duygusuz değildir” diyen Rektör Prof. Dr. Gür şunları söyledi:

"Sizden ricam son dönemde yaşananları iyi değerlendirmeniz. Eşitlik, demokrasi, insan hakları diyenlerin Filistin meselesinde nasıl çok yüzlü davrandıklarını hepimiz gördük. Son yaşanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde 14 daimi üyenin 14’ü ret verirken Amerika üzerinden bir kararla her şey veto edilebiliyor. Demokrasi bu mu? Sevgili gençler, söylenenlere inanmayın. Medeniyet ve aynı zamanda hukuk, adalet bu coğrafyada yine bizler tarafından sağlanmıştı. Bizlerin eli çekildiği zaman bu coğrafya kan gölüne döndü. Elbette ki bilim yapacağız. Ama atalarımızı, coğrafyamızı, inanç birliğimizi asla unutmayacağız. O yüzden bundan sonraki toplantılarımızda buna dikkat edersek çok daha iyi olacağına inanıyorum.”

Konuşmasının devamında Gaziantep çok kadirşinas bir şehir olduğu vurgusunu yaparak, beş yüz bin Suriyeliyi yedi yıldır bağrına bastığını kaydeden Prof. Dr. Gür, “Aynı zamanda Gaziantep Üniversitesi 54 bin öğrencisi olan çok büyük bir üniversitedir. Bunun içerisinde 4 bin küsur uluslararası öğrencimiz var. Bu öğrencilerimiz huzur içerisinde yaşıyorlar. Diline, dinine, rengine, mezhebine bakmadan yaşıyorlar.  Bu bizim için bir zenginliktir. Gaziantep Üniversitesi uluslararası değerlendirme kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmede yirmi bin üniversite arasından dünyada 870’inci üniversite olarak yerini almıştır. Türkiye’deki üniversiteler arasında da 14’üncü sıradadır. Biz kalitemizin farkındayız, o yüzden tercih ediliyoruz” şeklinde konuştu.

GAÜN Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Çelen ise, kanserin çağımızın en belalı hastalıklarından birisi olarak, çok sık rastlanan hastalık olduğunu belirterek, “Şu an her aileden en az bir kişinin kansere yakalanma ihtimali söz konusu. Bazı uzmanlara göre dünyadaki ölüm nedenleri arasında birinci hastalık, bazı uzmanlara göre ikinci hastalıktır. Gerçek olan şu ki; kansere yakalanma ihtimali günden güne artıyor. Kanser konusunda pek çok araştırma yapılmasına rağmen arzu ettiğimiz yerde olmadığımızın farkındayız” dedi.

BENZER İÇERİKLER