Ödenmeyen Fazla Mesai Ücretlerinde Yıllık 74 Milyarlık Kayıt Dışı Zarar Var !

Fazla çalışma ülkemizin kaçınılmaz bir gerçeği. Sebebi ne olursa olsun her bir işçi günlük yada haftalık çalışma periyodunda mutlaka yasal sürenin üzerinde çalışabiliyor. Ortalama olarak ise her bir işçi için buna günde 1 saatlik fazla mesai yapılıyor diyebiliriz.

ÇALIŞMA SAATLERİNİN YASAL TAKİBİ YAPILAMIYOR

Ülkemizde devlet tarafından oto kontrol sağlanarak çalışanların mesai ölçümlerini yapan bir sistem bulunmuyor. % 80 civarında işveren ise halen elle tuttukları devam-takip çizelgeleri ile sadece işe geliş-gidişleri kontrol ediyor. PDKS kullanımında ise yasal kontroller ve işyeri denetimleri yıllık % 0,1 civarında yapılabiliyor.

YILLIK FAZLA MESAİ KAYBI NE OLUYOR?

Ülkemizde 2016 yılı rakamlarına göre yaklaşık 17 milyon 500 bin sigortalı çalışan bulunuyor. Bu hali ile günlük kaydedilmeyen fazla mesai ortalaması hafta tatilleri düşüldükten sonra yaklaşık 15 milyon saat civarında. Bunun bir yıllık toplamı ise 5 Milyar 475 milyon saat ediyor. Fazla çalışmanın 1 saatlik karşılığı % 50 artırımlı hesap edildiği için ise bu rakam hesaplamaya 8 Milyar 212 milyon saat olarak geliyor.  Bu da günlük çalışma hesabına göre toplam 1 Milyar  95 Milyon  İŞ GÜNÜ demek.

PEKİ MADDİ KAYIP NE KADAR?

Ortalama 1 Milyar 95 milyon İŞ GÜNÜ için bugünkü günlük asgari brüt ücret 67,6-TL üzerinden bir hesap yaparsak bu rakam 74 milyar TL yapıyor. Yani toplamda çalışanın ve devletin 1 yıl içinde ve sadece günlük 1 saatlik ödenmeyen fazla mesai için kaybı 74 MİLYAR Türk Lirası.

74 MİLYAR YILLIK ZARAR İLE NELER YAPILIR ?

Bu rakam fiili olarak çalışan işçilere dağıtılsa yıllık 4.250-TL ikramiyeye denk geliyor. Bir başka değişle her bir çalışana yılda en az 2 ikramiye ödemesi yapılabiliyor. Yine bu para ile her yıl 3 tane Osmangazi köprüsü yapılabiliyor, hem de borçsuz ve geri ödemesiz.

Gün geçmiyor ki, hükümet yetkilileri bir yerlerden fon üretmeye çalışıyorlar. Oysa ellerinde yasal olarak tahsilatı yapılamayan bir fazla mesai gerçeği var. Tek yapılacak şey ise; TAM OTOMASYONLU BİR DEVAM-TAKİP SİSTEMİNİ kurmak ve denetlemek.

Calisaniz.com

BENZER İÇERİKLER