SGK Prim Borcu Yapılandırmasında Son Gün 31 Temmuz

SGK prim borçları için son başvuru tarihi 31 Temmuz. Süre bitimine iki gün kala Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 633 bin kişinin 23,7 milyar liralık borcu yapılandırdığını belirtti.

Prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun Mayıs'ta yürürlüğe girmiş 2 Haziran itibarıyla başvurular alınmaya başlamıştı. Borçlarını yeniden yapılandırmak isteyenler için süre azalıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGKprim borcu bulunanların, borçlarını yapılandırabilmeleri için 31 Temmuz saat 23.59'a kadar başvurmaları gerek.

MÜRACAAT NEREYE?

Prim borcunda müracaatlar SGK il müdürlüklerine veya SGK'nın 'sgk.gov.tr' adresinden yapabiliyor. Borcun yapılandırılmış hali tebligatla kişiye bildiriliyor. Yapılandırmada borcun ana parasının üzerine işleyen gecikme faizi ve gecikme zammının tamamı kaldırılıyor. Dönemler itibarıyla enflasyon oranlarına göre yeni bir gecikme tutarı hesaplanıyor. Ceza indirimi yüzde 90'ı buluyor.

159 BİN BAĞ-KUR İHYASI

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz süre içerisinde 633 bin 740 sigortalının prim borçları için başvuru yaptığını, bu müracaatlarla toplam 23.7 milyar lira borcun yapılandırıldığını bildirdi. Selçuk, "Yine bu dönemde 158 bin 700 Bağkurlu 4.1 milyar lira tutarında ihya (canlandırma) başvurusunda bulundu" dedi.

BENZER İÇERİKLER