Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Danıştay'ın, bankaların ''hesap işletim ücreti'' almasını düzenleyen yönetmelik hükmünü iptal etmesiyle onlarca vatandaş hesap işletim ücretini nasıl geri alacağını merak ediyor. Peki, hesap işletim ücreti bankalardan nasıl alınır, nasıl dilekçe yazılır? İşte ayrıntılar..

Danıştay'ın, bankaların "hesap işletim ücreti" almasını düzenleyen yönetmelik hükmünü iptal etti. Karara göre, vatandaşlar hesap işletim ücreti kesintisini geri alabilecek. Danıştay'ın Hesap İşletim Ücretini (HİÜ) İptal Kararını değerlendiren Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Genel Başkanı Avukat İbrahim Güllü, "tüketici hakları fırsatçıları"na dikkat çekti.

10 YILLIK SÜREÇTE ÖDENMİŞ HESAP İŞLETİM ÜCRETLERİ GERİ ALINABİLECEK

Güllü, yaptığı açıklamada, "Danıştay 15. Dairesi, bankaların Hesap İşletim Ücreti almasını düzenleyen yönetmelik hükmünü iptal etti. Böylece tüketici açısından geçmişe dönük 10 yıllık süreçte ödemiş oldukları hesap işletim ücretlerinin iadesinin yolu açılmış oldu. Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu tarafından dört yıl önce başlatılan hukuki süreç sonucunda tüketici hareketi büyük bir kazanım sağlamıştır. Bu sayede milyonlarca insan 10 yıllık süreçte ödemiş oldukları milyarlarca lirayı geri alma imkanına sahip olmuştur" dedi.

TÜKETİCİYİ UYARDI

Milyonlarca mağdur tüketiciyi ilgilendiren bu konuda piyasaya dolandırıcıların çıkarak fırsat avcılığı yapacağını ileri süren Güllü, "TBM Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun girişimleri ve açmış olduğu dava ile başlayan, bugün de Danıştay kararı ile büyük bir müjde alan tüketiciler gelinen noktada kazanç fırsatçılarına dikkat etmelidir. Geçmişte örneklerini fazlasıyla gördüğümüz, halen de sürdürülen kart aidatının, kredi dosya masrafının geri alınmasını sağlamak için tüketicilere hizmet veriyormuş gibi gösterip tüketiciyi dolandıran fırsatçıların yeniden ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir.

''HESAP İŞLETİM ÜCRETİNİZİ GERİ ALIYORUZ" DİYENLERE İNANMAYIN

Güllü açıklamasında "'Hesap işletim ücretlerinizi geri alıyoruz' diyerek ortaya çıkmasını beklediğimiz dolandırıcıların, bedel karşılığı gönderecekleri birkaç boş dilekçe örneği ile yine tüketicileri mağdur etme ihtimaline karşılık uyarıyoruz.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ NASIL GERİ ALINIR? NASIL BAŞVURULUR?

Tüketiciler, bu konuda hiç kimseden aracılık hizmeti almadan kendileri başvurabiliyorlar. Tüketici, geçmişe dönük 10 sene içinde hesap işletim ücreti ödemişse, yazılı bir şekilde bankalardan dekontlarını isteyerek bu kesintilerin iadelerini talep edebilir.

Bankaların olumsuz cevap vermeleri ya da cevap vermemeleri halinde Tüketici Hakem Heyetlerine, internet üzerinden veya dekontlarıyla bir dilekçe ile ilçe kaymakamlıklarına giderek başvuru yapabilirler. İşte, başvuru dilekçe örneği..

BENZER İÇERİKLER