Tarihte Böylesi Görülmedi! ABD'de Federal Hükümet Tam 22 Gündür Kapalı

ABD'de federal hükümetin kapanışı 22. güne girdi. Bu ülke tarihindeki en uzun kapanma oldu. Daha önce Bill Clinton'ın başkanlığında hükümet 21 gün kapalı kalmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Demokratlar arasında Meksika sınırına örülmeye başlanan duvar için geçici bütçede Trump'ın istediği fonun ayrılmaması üzerine başlayan ve federal hükümetin 22 gündür kısmen kapanmasına neden olan kriz devam ediyor.

BİLL CLİNTON'IN REKORU KIRILDI

Ülkede hükümetin en uzun süre kapalı kaldığı dönemi bundan önce Bill Clinton'ın başkanlığında, 1995-1996 arasındaki 21 günlük süre oluşturuyordu. Uzmanlar, federal hükümetin kısmen kapanmasının ülke ekonomisine maliyetinin, sürecin uzamasıyla daha da büyük olacağı görüşünde.

GEÇİCİ BÜTÇENİN ONAYLANMADIĞI DÖNEMLERDE HÜKÜMET KAPANIYOR

ABD Senatosu, federal hükümetin Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde kapanmasını önleyecek 854 milyar dolarlık bütçe tasarısını Eylül'de onaylamıştı. Amerikan kanunlarına göre, Kongre 1 Ekim'de başlayıp 30 Eylül'de sona eren mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylayamazsa geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor. Geçici bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal hükümet kapanıyor.

FEDERAL HÜKÜMETİN "KAPANMASI" NE DEMEK?

Bu durum, yaklaşık 320 milyonu aşkın kişiye hizmet veren federal hükümetin hayati hizmetler dışındaki tüm faaliyetlerini durdurması anlamına geliyor. Bu süreçte hayati olmayan kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılırken, ABD ordusu, CIA, FBI ve NSA gibi istihbarat kurumları, kamu hastanelerinde çalışan doktor ve hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki güvenlik görevlileri gibi kamu çalışanları görevlerine devam ediyor.

"Hayati" personel kategorisinde yer alan bu çalışanlar, kapanma dönemlerindeki maaşlarını genellikle Kongre yeni bir bütçe geçirene kadar alamıyor. Ülkede "hayati olmayan" hizmetler için çalışanların sayısı yaklaşık 850 binken, "hayati" personel sayısının 2 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

BENZER İÇERİKLER